محتوای جدول

چک لیست طراحی سایت

چک لیست طراحی سایت

برخی از افراد قبل از شروع انجام کار اقدام به تهیه چک لیست می‌کنند. کسانی که اقدام به نوشتن چک لیست می‌کنند، جزو دسته از افرادی هستند که قبل از شروع کار برنامه‌ریزی می‌کنند. تهیه چک لیست طراحی سایت برای کسانی که در شغل و حرفه خود می‌خواهند پیشرفت چشم‌گیری داشته باشند، لازم و ضروری است.

موارد دسته بندی شده را پیش روی خود قرار داد و پس از انجام دادن هر مرحله به سراغ هدف بعدی بروید. اگر می‌خواهید درباره چک لیست اطلاعاتی به دست آورید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هدف از چک لیست طراحی سایت چیست؟

هدف از چک لیست طراحی سایت چیست؟
چک لیست طراحی سایت

هدف اصلی کسانی که می‌خواهند در قسمت طراحی سایت شروع به کسب درآمد کنند کاهش خطا در این راه است. یکی از کارهایی که باید نسبت به آن دقت کافی را داشته باشید، طراحی سایت است. نقطه آغازی طراحی یک وبسایت پیشرفته تهیه چک لیست است.

هر طراح توسعه دهنده وبسایت رویکردهای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. در اولین مرحله باید بدانید که هدف اصلی شما برای طراحی سایت چیست؟ چک لیست طراحی سایت از 6 مرحله تشکیل شده است، در ادامه به بررسی این مراحل می‌پردازیم.

اولین اطلاعاتی که باید در این زمینه به دست آورید، ویژگی‌هایی مانند جنسیت، سن، موقعیت مکانی، سطح دانش، موقعیت شغلی، نیازها و سرگرمی‌های مخاطبتان است؛ سپس باید بدانید که هدف و انگیزه مخاطب شما برای انجام این کار چیست؟ و یا اینکه در بازار رقیب شما کیست و چطور باید از او پیشی بگیرید؟

تعیین کار و زمان انجام آن

شما باید طبق اطلاعاتی که در مرحله قبلی جمع‌آوری کرده‌اید، کارهای خودتان را مشخص کنید و ببینید که چه زمان باید شروع به انجام کارهای خود بکنید. در این مرحله باید مواردی را انجام دهید که به بیان آنها خواهیم پرداخت.

 1. به کارگیری نیروهای متخصص در زمینه مختلف سایت
 2. برنامه‌ریزی اقدامات امنیتی سایت
 3. تهیه مپ برای طراحی سایت
 4. مشخص کردن استایل طراحی بصری سایت
 5. ترسیم کردن استراتژی سئو و ماکتینگ

شروع کردن پروژه

باید توجه داشته باشید، که مراحل قبلی را به طور دقیق و با دقت کامل انجام داده باشید تا در مراحل بعد، سردرگم و دچار دردسر نشوید. انتخاب دامنه یا domain یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در چک لیست طراحی سایت، می‌باشد. دامنه انتخابی شما باید مناسب، کوتاه، منحصر به فرد، خوانا، مرتبط با کسب و کارتان، تابع قوانین و سئو پذیر باشد. پس از انتخاب دامنه، شروع به ساخت مپ سایت کنید.

شروع کردن به طراحی سایت

در این مرحله باید بدانیم که چه مواردی را برای اینکه سایت ما جذابیت بصری بیشتری داشته باشد، را رعایت کنید. مراحلی را باید برای چک لیست طراحی سایت باید به ترتیب رعایت شود، را برای شما بیان می‌کنیم.

 • قالب و شکل‌بندی سایت را انتخاب کنید.
 • فونت‌ و رنگ مناسب را انتخاب کنید.
 • یک نمونه اولیه از طراحی سایت به کمک طراح بسازید.
 • برای کلمات کلیدی موجود در سایت تصمیم‌گیری کنید.
 • استراتژی محتوایی همراه با سئو محتوایی سایت ترسیم کنید.
 • محتوای بصری سایت را بسازید.

توسعه دادن سایت

مرحله مهم بعدی در چک لیست طراحی سایت، این است که شروع به ساختن سایت بکنید. این مرحله پس از تایید اولیه سایت انجام می‌شود. باید در رابطه با توسعه و کد نویسی سایت مراحلی را به ترتیب رعایت کنید، این مراحل شامل:

 1. کدها را به صورت مرتب بنویسید و سپس شروع به حذف کردن موارد اضافی و مخرب کنید.
 2. در هر برنامه نویسی باید تا حد امکان از هر سطحی ساده و روان استفاده کرد.
 3. باید کدهای وارد شده قابل تعمیم و قابل حمل باشند.
 4. پس از اتمام کد نویسی تست‌های مرتبط با توسعه سایت گرفته شود.

اطمینان پیدا کردن از کیفیت کار

در این مرحله شما یک سایت کامل دارید و بخشی از کارهای شما، به پایان رسیده است. بخش اطمینان داشتن از کیفیت کار یکی از مهم‌ترین مراحل ذکر شده است. معمولا امکان دارد که مرحله پنجم از دید بعضی از افراد دور بماند.

برای اطمینان پیدا کردن از کیفیت کار می‌توانید بخشی از سایت را در اختیار افراد با تجربه و کار بلد قرار دهید. مواردی هم وجود دارد که برای اطمینان از کیفیت بالای سایت باید این تست‌ها را انجام دهید، مراحل را به ترتیب زیر انجام دهید.

 • کیفیت‌ کدها را تست کنید.
 • کیفیت محتوا را تست کنید.
 • تاپیوگرافی سایت را چک کنید.
 • غلط‌های املایی و دستوری محتوا را بررسی کنید.
 • محتوای بصری سایت را چک کنید.
 • در دستگاه‌های مختلف مانند لب‌تاپ، گوشی و موارد دیگر سایت را مقایسه کنید.
 • ریسپانسیو بودن سایت را در تمامی دستگاه‌ها چک کنید.
 • فرم‌ها و شماره تماس‌های موجود در سایت را بررسی کنید.
 • لینک‌های موجود در سایت را بررسی کنید تا به صورت شکسته تایپ نشده باشند.

انجام مواردی پس از پایان کار

در این مرحله، طراحی سایت شما به طور کامل به پایان رسیده است. پس از پایان کار باید شروع چک کردن طراحی سایت کنید.

باید توجه داشته باشید که واکنش مخاطبان در برخورد با سایت شما چگونه بوده است و میزان رضایت آنها تا چه میزان بوده است. نکته مهم این مورد در این است که باید تلاشتان را بکنید که هر روز سرعت بارگذاری خود را بالا ببرید.

مواردی که نباید در طراحی سایت فراموش شود

مواردی که نباید در طراحی سایت فراموش شود
چک لیست طراحی سایت

اصولی که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم به شما کمک می‌کند تا تفاوت زیادی در ظاهر و عملکرد کلی وبسایت، نسبت به دیگر سایت‌ها داشته باشید. کارهایی که نباید انجام دهید تا به طور جدی از مشکلات وبسایت شما جلوگیری کند و از جذابیت بیشتری برخوردار شوید.

سعی در انتخاب چرخ را از اول اختراع نداشته باشید

برای اینکه از پسندیده شدن مطالب سایت اطمینان حاصل کنید، از استاندارهای ux استفاده کنید. در این مورد باید به بیان مطلب خود به زبانی ساده و روان بپردازید تا مخاطبی که سایت شما را برای جست‌وجو مطلب مورد نظر انتخاب کرده است، مفاهیم را به طور کامل درک کند و ایجاد سردرگمی نکند.

منع انتخاب تصویر زمینه‌ای که باعث حواس پرتی شما می‌شود

تصویر زمینه‌ایی که باعث ایجاد حواس پرتی می‌شود را هرگز انتخاب نکنید. هنگام انتخاب تصویر دقت داشته باشید که زیبا باشد اما بر سایتتان غالب نباشد که مخاطب را از اهداف اصلی دور و منحرف کند. نکته بعدی که باید به آن توجه شود این است که باید تضادی بین پس زمینه و متنی که روی آن می‌گزارید، برقرار شود.

فراموش نکنید که سایت شما باید در صفحه موبایل عالی باشد

نسخه موبایل وب سایت خود را طوری تنظیم کنید،که دارای عملکرد خوبی باشد. پس از اینکه تصویر پس‌زمینه خود را گرفتید، می‌توانید سفارشی سازی طرح و متن را روی نسخه موبایل وب‌سایت خود را خودتان تهیه کنید.

صفحه وبسایت شما نباید به هم ریخته باشد

هدف اصلی در این مرحله این است که سلسله مراتب محتوا را در نظر داشته باشید و از فضای سفید برای توزیع محتوای سایت خود، استفاده کنید. باید از شلوغی بیجا در صفحه، هنگام چک لیست طراحی سایت خودداری کنید تا مخاطب تمام مطالب ارائه شده را ببیند و حواسش پرت موارد دیگری نشود. سعی کنید بیشتر از فضای خالی و سفید برای تمرکز کاربر استفاده کنید.

فقط بر اساس زیبایی رنگ‌ها را انتخاب نکنید

یکی دیگر از مواردی که در طراحی سایت باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب رنگ مناسب است. طرح رنگ‌های متفاوت را بر اساس تصادف، از رنگ‌هایی که مورد علاقه شما است را انتخاب کنید. کتابهایی که در رابطه با نظریه رنگها موجود است را مطالعه کنید، تا آگاهی لازم برای انتخاب آنها در کنار یکدیگر را به دست آورید.

از تصویرهایی با کیفیت پایین استفاده نکنید

از تصاویری که دارای کیفیت بالایی هستند استفاده کنید. برای بهینه سازی کردن تصاویر ارائه شده در سایت می‌توانید از فیلتر و برش‌هایی که کیفیت تصاویر را عالی می‌کنند، استفاده کنید. تصاویری را انتخاب کنید که تابع استاندارد‌های وب هستند و مطمئن شوید که زیاد سنگین نیستند.

تصویرهای موجود در سایت پر زرق‌ و برق نباشد

در انتخاب تصاویر دقت داشته باشید که مرتبط با متن ارائه شده باشد. کسانی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، با اعتماد و تعامل ارتباط برقرار کنند. با گذاشتن عکس‌های مرتبط با افراد و موقعیت‌هایی که در واقع می‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند، دارای احساس خوشایند و رضایت می‌شوند.

در سایت خود از فیلم‌های موزیکال و تصاویر متحرک استفاده نکنید

برای داشتن وب‌سایتی پر از فعالیت و جنب‌وجوش از قرار دادن تصاویر یا انیمیشن‌های متحرک جدا خودداری کنید. وبسایت خود را به یک فیلم ترسناک و اعصاب خورد کن تبدیل نکنید تا مخاطب از جست‌وجو خسته شود و وب‌سایت شما را ترک کند.

طبق تجربیات و دانش‌های خود مطلبی را در سایت نگزارید

مطالبی را که ارائه می‌دهید باید به صورت هدفمند ارائه شوند. هنگام چک لیست طراحی سایت خود، متن ارائه شده را اصلاح کنید تا به متنی واضح و روان دست یابید. متن‌های ارائه شده باید به صورت مفید و مختصر باشند اما مخاطب را دچار سردرگمی نکنند.

تمام متن خود را با یک فونت ننویسید

برای نوشتن متن فونت‌های یکسان و یکنواخت را انتخاب نکنید. از فونت‌هایی که به بهبود یافتن برند شما کمک می‌کنند، استفاده کنید. در رابطه با چگونگی کار قلم آشنایی کامل را داشته باشید. با انتخاب قلم مناسب می‌توانید کمک به ساخت فضای خاصی برای مخاطب را داشته باشید.

سخن نهایی درباره چک لیست طراحی سایت

سخن نهایی درباره چک لیست طراحی سایت
چک لیست طراحی سایت

اگر تا پایان این مقاله را مطالعه کرده باشید می‌دانید که چه باید و نبایدهایی را در رابطه با چک لیست طراحی سایت وجود دارد. چک لیست طراحی سایت ورپرس به شما کمک شایانی در رابطه با جذاب و پیشرفته شدن مطالب موجود می‌کند.

برند شایتک یکی از از موفق‌ترین برندها در چک لیست طراحی سایت فروشگاهی ورپرس، است که به شما در به دست آوردن نتیجه دلخواه یاری می‌دهد. ضمن تشکر از همراهی شما، امیدواریم مطالبی را که در اختیارتان قرار دادیم، در پیشرفت وب‌سایتتان مفید باشد.